Czarci Młyn

miasto

Świeradów Zdrój

Lwówecka 5
kategoria Muzeum, skansen Świeradów Zdrój
Telefon

75 78 45 325

Ocena


Czarci Młyn to młyn wodny znajdujący się w Czerniawie-Zdroju, który powstał w 1890 roku. Jego wyposażenie jest oryginalne i pochodzi z okresu budowy. Młyn ten jest przykładem na tradycyjne budownictwo, które było wznoszone na pograniczu śląsko-czeskim. W młynie znajdują się urządzenia, które były używane na przełomie XIX i XX wieku. Były zbudowane w tak zwanym systemie amerykańskim. Młyn miał do dyspozycji koło wodne, które miało średnicę około sześciu i pół metra. Czarci Młyn jest skansenem produkcyjnym tak zwanego Muzeum Chleba.

Odwiedzający to miejsce mogą zobaczyć, jak dawniej wyrabiano pieczywo. Znajduje się tam kilka sal. Sala Chlebowa oferuje zwiedzającym możliwość zobaczenia stuletniego pieca chlebowego. Można w nim po dziś dzień wyrabiać chleb. Natomiast w Sali historycznej zamieszczone są urządzenia technologiczne pierwszego poziomu. Od 1951 roku młyn posiadał napęd z koła wodnego, jednakże rok później awarii uległa oś koła, co wstrzymało pracę na kilka lat. W 1957 roku powódź uszkodziła jaz i stawidła mechaniczne. Obecnie woda krąży w obiegu zamkniętym, a urządzenia są napędzane przez energię elektryczną. Koło wykonane jest ze 150-letniego drzewa modrzewiowego i ma ono wartość zarówno historyczną, jak i techniczną. W Sali Technologicznej znajdują się rozmaite maszyny oraz urządzenia, takie jak na przykład: mlewnik, elewatory, a także mieszanka pozioma oraz czyszczarnia czy też odsiewacz-sortownik i wialnia zbożowa.

Maszyny pochodzą z czasu budowy młyna, a niektóre z nich pochodzą co najwyżej z lat 20-tych. W młynie wytwarza się mąkę, a także kaszę mannę i otręby. Istnieje możliwość sprawdzenia ich smaku i zapachu. W latach 2011-2012 przeprowadzana była renowacji młyna. Młyn jest również jednym z miejsc postojowych na trasie szlaku turystycznego „Śladami Izerskich Tajemnic”. Turyści mogą zdobyć tutaj informacje na temat wszystkich atrakcji, jakie istnieją w okolicy. Specjalnością młyna jest chleb pieczony w nowym piecu, podawany ze smalcem i ogórkiem kiszonym.

Obiekt został przystosowany dla osób niepełnosprawnych. 

Opinie Dodaj własną ocenę


marek

Nie udało nam się obejrzeć skansenu, gdyż po przyjeździe znaleźliśmy kartkę, że w piątek wyjątkowo otwarte od 13. Oczywiście na stronie internetowej żadnej informacji nie było, zresztą jestem przekonany, że obsługa ma przygotowane takie karteluszki na każdy dzień tygodnia. I to wszystko w środku sezonu turystycznego. Widocznie pensyjka leci niezależnie od ilości zwiedzających, więc można turystów olewać.
2017-08-07

Sebastian

Witam,28.072015 czekalem przed budynkiem o godz. 10:00 do 10:35 (podobno otwarte od 10:00) i bylo zamkniete, podany telefon nie odpowiadal(przypuszczam, ze znajduje sie w budynku).......tak traktuja turystow.Przed zwiedzaniem proponuje zadzwonic czy maja czynne............
2015-07-31

Czarci Młyn na mapie

Szukaj dojazdu

  

Muzeum, skansen w pobliżu

Pomnik Żabki 2.6 km
Chaty Sudeckie - Domy przysłupowe 5.2 km
Grób Liczyrzepy 7.4 km
Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej KPN 24.7 km
Dom Garharta i Carla Hauptmannów 24.9 km
Muzeum energetyki 26.5 km
Dom Wlastimila Hofmana 27.3 km
Chata Walońska Juna 27.3 km
Muzeum Gerharta Hauptmanna 33.9 km
Muzeum Przyrodnicze 39.9 km

Atrakcje w pobliżu

Grota w Czerniawie-Zdroju 1.9 km
Kolej Gondolowa SkiSun 2.2 km
Rezydencja Marzenie 2.4 km
Pomnik Juliusa Pintscha 2.4 km
Zakład kuracji borowinowej 2.5 km
Park Zdrojowy 2.6 km
Izery Trzech Żywiołów 2.6 km
Dom zdrojowy 2.6 km
Sztuczna grota 2.6 km
Tablica pamiątkowa 2.6 kmZobacz też

czarci młyn  atrakcje świeradów zdrój  skansen