Bunkry w Bobolinie

miasto

Bobolin 76-156

kategoria Muzeum, skansen Bobolin


Jedną z darmowych atrakcji, jakie można zwiedzić w okolicach Dąbek są bunkry w Bobolinie. Bobolin to malutka nadmorska miejscowość leżąca pomiędzy Dąbkami a Darłowem, która oprócz tajemniczych budowli skrytych pod wydmami oferuje turystom również piękną piaszczystą plażę. Jednak to głównie dla pozostałości po poligonach doświadczalnych przyjeżdżają tu turyści z całej Polski. Co prawda większość pozostałości po bazie wojskowej Wermachtu z czasów II Wojny Światowej leży terenie obecnej polskiej jednostki wojskowej, ale sporą część tajemniczych włazów i grubych betonowych ścian, które prawdopodobnie były używane jako tarcze strzelnicze, można zobaczyć po prostu na bobolińskiej plaży.

 Najsłynniejszy obiekt na tej plaży to potężny bunkier, który najprawdopodobniej służył do pomiarów prędkości początkowej pocisków. Krążą też pogłoski o tym, że to właśnie w tym miejscu pracowano nad bronią V1 i V2.Warto wiedzieć, że na tym poligonie testowano między innymi wojenne działo Dora.  Na jednym z zachowanych betonowych bloków można znaleźć datę produkcji z roku 1939 roku oraz jego numer fabryczny. Niestety z powodu dużej ilości wypadków wśród zwiedzających nie można zobaczyć już 20-metrowej wieży obserwacyjnej, która została zburzona kilka lat temu, ale zachowała się nadal wojskowa strażnica.

Niedostępne obiekty dla turystów to między innymi stanowisko bojowe, czy zachowane w całości bunkry. Historycy twierdzą, że pod wydmami między Bobolinem a Darłowem mogą być zachowane podziemne obiekty i korytarze.

Bunkry w Bobolinie na mapie

Muzeum, skansen w pobliżu

Bunkry z czasów II WŚ 5.9 km
Pomnik Rybaka 8.8 km
Muzeum Zamek Książąt Pomorskich 8.9 km

Atrakcje w pobliżu

Ranczo Mustafa 1.6 km
Przystań żeglarska 3.6 km
Szkoła Windsurfingu 3.8 km
Jezioro Bukowo 4.7 km
Park Linowy Nad Bałtykiem 5.7 km
Port Darłowo 6.4 km
Spacerowe Molo 6.6 km
Latarnia morska 6.6 km
Most Rozsuwany 6.7 km
Tramwaje wodne 6.7 kmZobacz też

atrakcje  plaża  Bobolin